podcast

Jak velký kus si ukrojit: komplexní vs. specializované agentury

  • 26. dubna 2022
  • by Cagi
  • 6 minut čtení
  • Marketing

Představte si třípatrový svatební dort. A vy jste jedinými svatebčany bez alergie na laktózu. Dokážete ho sníst celý? Možná jo, ale nejspíš vám po tom zážitku bude děsivě špatně. Podobné je to se snahou některých agentur o tzv. full-servis. Náš Tomáš Pohl v druhém díle podcastu 69 dní po splatnosti přiznává, že už je na tento termín alergický. Žádná agentura, a už vůbec ne freelancer, nemůže pojmout ÚPLNĚ všechno. A když se o to pokouší, zpravidla to nedopadne dobře.

Chceme umět hodně, ne všechno

Pojďme si radši agentury rozdělit na komplexní a specializované. Komplexní záběr máme třeba my v Justmighty. I my si ukrajujeme pořádný kus dortu. Ale jenom tak velký, abychom ho dokázali sníst. Ryze prakticky – věnujeme se kreativě, obsahu, výkonu a nedávno jsme přidali i fotky a videa. Složitější development, výzkumy nebo třeba PR necháváme na jiných.

I Justmighty byla původně specializovaná agentura. Když ji Tom se svým společníkem před 8 lety zakládal, věnovala se hlavně designu. Od té doby jsme na sebe nabalili další a další služby, takže klientům dokážeme poskytnout do velké míry komplexní servis. Přesto nikdy ne úplně všechno, na co si klient vzpomene. A co neumíme, to narovinu outsourcujeme, ale o tom až za chvíli.

Rozděl a panuj

Specializované agentury sice klientům tvrdí, že obor, ve kterém působí, znají dokonale a že všichni klienti v tomto oboru by si měli najmout právě je. Problémem je, že se pak jejich práce začne točit v kruhu – a práce často vypadá stejně, bez ohledu na klienta. Komplexní agentura má od tématu odstup.

Co klient přesně dělá, obecně řečeno, není tak důležité, jak by se mohlo zdát. Nemusíme být sommeliéři s vyhlášenými chuťovými buňkami, abychom stvořili nádhernou vinětu. Nemusíme být novými Mozarty, abychom kampaní probudili v lidech lásku ke klasické hudbě. Na počátku každého projektu se tvůrce strategie snaží co nejvíc nasát atmosféru klienta, jeho potřeby a temperament a zjistit, na jakou cílovou skupinu míří. Na základě tohoto i důkladné rešerše vznikne kvalitní kampaň.

Druhým problémem může být sázka na špatného koň…chceme říct obor. Vlastně bychom vůbec nechtěli být v kůži striktních gastro markeťáků v posledních dvou letech. Ano, i specialistům se může dlouhodobě nedařit. Ale třeba ryzí online bude fungovat už navždy. Pokud tedy na celém světě někdo nevypne internet. Jenže to už pak bude stejně všechno jedno. Obecně už od Caesara platí: „Rozděl a panuj.“

Mimochodem, ještě v roce 2016 v článku redakce Marketing a media vychvalovala nový trend rostoucí specializace agentur – především na výkon a obsah. To bylo ale ještě dávno před covidem.

Ve vůbec nejnebezpečnější situaci jsou ti, kteří celou svoji budoucnost vsadili na jednoho, maximálně dva velké klienty. Když klient odejde nebo začne škrtat, jde celá agentura ke dnu.
V Justmighty náš největší letošní klient tvoří pouze 8 % obratu. Pokud bychom o něj přišli, bude nás to mrzet, ale přežijeme to.

Kdyby nás opustil první, druhý nebo i třetí největší klient, tak nás to nepoloží. A to je strašně velká výhoda širokého záběru.

Tomáš Pohl, CEO Justmighty

Outsourcovat, outsourcovat, outsourcovat

Už jsme to naznačili – když něco neumíme dělat, nemusíme vždy klienta striktně odmítat. Prostě za něj seženeme někoho, kdo to umí. Hned od začátku to klientovi přiznáme. Nezbavujeme se tím odpovědnosti, naopak. Maximální transparentnost ale umožní klientovi pochopit, že třeba mobilní aplikaci nenakódujeme, i když jsme ji vymysleli. Přesto rádi poradíme a domluvíme jednoho z našich prověřených partnerů. Je však důležité, aby klient pochopil, že nemůžeme plně ručit za výsledek takových služeb, na které nejsme odborníci.

Že jsme komplexní má nicméně i své mínusy. Jestli se před 6 lety agentury horentně specializovaly, dnes jich čím dál víc naopak služby přidává. A to znamená větší konkurenci. Dokud měl každý přidělen jeden kousek, všichni se najedli, a to v přátelské atmosféře. Třeba Tomovi ta hezká doba trochu chybí. Dnes se přetahujeme o pořádný kus klientského dortu s více hladovými. A všichni si musíme dát pozor, aby ten kus nebyl příliš velký a všem pak nebylo špatně.

Chceš pracovat v Tomově týmu?

Mrkni na volné pozice

Máte nápady na další témata podcastu?

Ozvěte se nám, probereme to